tło
WYDARZENIA

OPERA DA CAMERA


Opera – królowa sztuki muzycznej | da camera – kameralnie.
Zapraszamy na nowy cykl MMImpresario solowych recitali naszych artystów w zupełnie innym ujęciu. Śpiewacy znani z repertuaru operowego zaprezentują się w różnych stylach muzycznych. Podczas koncertów pojawi się muzyka rozrywkowa, pieśni, jazz, soul oraz wiele zaskakujących opracowań klasyki gatunku.|
W sezonie letnim zapraszamy na 3 – godzinne rejsy po Odrze, podczas których Statek Goplana przemieni się w pływającą scenę muzyczną, zaś w sezonie zimowym do urokliwej i tajemnicznej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze we Wrocławiu.

Wszystkie wieczory odbędą się przy lampce wykwintnych trunków z Winnicy Świdnickiej.

Opera de camera PNG


19 lipca2015, godz. 18.00
Statek Goplana | Przystań Zwierzyniecka

RECITAL TOMASZA MALESZEWSKIEGO


„Zobaczyć Neapol i umrzeć”

„Zobaczyć Neapol i umrzeć” – ta słynna sentencja autorstwa Goethego przez lata wabiła wędrowców do stolicy włoskiego południa, niezwykłego miasta o wielu twarzach, przyczajonego u stóp wulkanu. Mówiono, że kto raz ujrzy piękno Neapolu, będzie chciał wracać tam nieustannie.  Tam narodziła się opera buffa, w której poruszana była tematyka życia codziennego i w której obecne były odniesienia do współczesnych wydarzeń. Bohaterami owych komedii stawały się wówczas postaci z ludu. Tego okresu sięgają początki pieśni neapolitańskiej pisanej w tamtejszym dialekcie. Libreciści opery buffa tworzyli teksty popularnych piosenek, które były wykonywane zarówno w teatrze, jak i na ulicy dla tych, których nie było stać na zakup biletu. Z czasem pieśń neapolitańska stała się synonimem Włoch na całym świecie, a jej największy rozkwit przypadł na XIX i XX wiek, kiedy zdobyła popularność poza granicami państwa. Włoska muzyka przez wieki wywierała olbrzymi wpływ na kulturę innych narodów, a Włochy – kraj uznany za kolebkę muzyki wokalnej – przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Do rozsławienia i obecnej popularności pieśni neapolitańskich znacząco przyczynili się najwięksi tenorzy świata, tacy jak: Enrico Caruso, Giuseppe di Stefano i Luciano Pavarotti, którzy chętnie bisowali nimi po swoich największych koncertach.

opera-wnętrza_Teatro di San Carlo Neapol


 

14, 15 października 2015
Scena Kameralna MMImpresario

RECITAL OLGI MAROSZEK


„Saudades – historia pewnej miłości”